SELAMAT DATANG KE LAMAN PEMBELAJARAN BAHASA MELAYU

Masa Berlalu Pergi....

Thursday 13 September 2012

POWER POINT RPH

https://www.box.com/s/dlzp64efscu20gzdvp6x

REKOD PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran: Bahasa Malaysia
Tahun           : 5 Gemilang
Bil.Murid       : 27 orang
Tarikh           : 13 September 2012
Masa            :  10.45 – 11.45 ( 1 jam)
Tema            : Patriotisme
Tajuk            : Setia kepada negara
Objektif         :   Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
· Mengemukakan pendapat  yang bernas dan sesuai dengan tajuk yang dipelajari
·       Membuat catatan isi-isi penting yang terdapat dalam sajak yang dibaca
·       Melahirkan perasaan dengan menggunakan bahasa yang puitis 

Fokus Utama          :    
3.3 Menyampaikan maklumat kepada pihak lain dalam  aktiviti yang terancang.
Aras 1(i) – Mengemukakan hujah yang bernas tentang sesuatu topik dengan intonasi dan sebutan yang betul.

Fokus Sampingan :
7.3 Membaca dan menghayati pelbagai bahan sastera dan bukan sastera yang berkualiti untuk meningkatkan dan memperkukuh minat membaca.
Aras 3 (i). Menceritakan isi kandungan bahan yang dibaca dengan jelas dan terperinci.
11.1 Menyatakan pandangan tentang perkara yang menarik dalam sesebuah karya.
Aras 2 (i). Menyatakan pendapat tentang  sesebuah karya secara kritis dan kreatif

Kemahiran Bahasa  : Membaca, Menulis Bertutur
Sistem Bahasa : Tatabahasa _Sinonim
                           Sebutan dan intonasi  - sajak - Kosa kata -   Ungkapan
Jenis-jenis ayat: Ayat Tunggal, Ayat Majmuk

Pengisian Kurikulum:
·       Ilmu    : Kajian Tempatan, Pendidikan Sivik & Kewarganegaraan
·       Nilai    : Kesyukuran , Patriotisme , Kebebasan, Bekerjsama

Kemahiran Bernilai Tambah :
·       Kemahiran Berfikir                       : Menjana idea, Menghubungkait, Membuat kesimpulan
·       Kemahiran Belajar Cara Belajar   : Mendengar aktif, Menghurai
·       Kecerdasan Pelbagai                   : Muzik, Interpersonal, Intrapersonal

Pengetahuan Sedia  Ada   : 
Murid pernah menyambut , membaca atau mendengar tentang Hari Kemerdekaan
Bahan Bantu Belajar          : 
Komputer riba,projektor LCD, Radio, CD, Bendera (Jalur Gemilang), Gambar Perdana-perdana Menteri, Kad Majung.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Isi Pelajaran
Aktiviti P&P
Catatan
Lagu Tanggal 31 Ogos
Soalan lisan;
·       Bilakah kita mesti mengibarkan jalur gemilang?
·       Mengapakah kita mesti mengibarkan Jalur Gemilang?

Set Induksi ( 5 minit )
·       Guru meminta murid menyanyikan lagu Tanggal 31
      sambil mengibarkan Jalur Gemilang
·       Murid menyanyi beramai-ramai sambil mengibarkan Jalur Gemilang

KB -
BCB – mengingat kembali,mendengar ,
Teknik bersoal jawab
KP - intrapersonal BBB: Radio,Jalur Gemilang
Setia Kepada Negara
·       Tempat-tempat yang bersejarah di Malaysia dan perdana-perdana menteri Malaysia


Soalan:
Mengapakah kita mesti setia  kepada Negara? .
Langkah 1( 10 minit )
Aktiviti 1
·       Murid menonton dan memerhatikan gambar  yang dipaparkan pada skrin
·       Guru bersoal jawab dengan murid  secara individu tentang gambar yang dipaparkan

Aktiviti 2
Guru memilih enam orang murid untuk melaungkan perkataan ‘merdeka’ sebanyak tiga kali.
Ilmu : Kajian Tempatan
KB : menghubung kait
BCB : mendengar aktif,
Teknik simulasi,
Terknik bersoal jawab
KP: Interpersonal
Nilai: Patriotisme BBB: Komputer riba, projektor slaid,
Setia kepada negara
·       Tayangan LCD
Sajak; Tanah Pusaka Tercinta

- menyatakan isi yang tersurat dan tersirat dalam sajak yang dibaca
-menyatakan maksud perkataan
Langkah 2( 15 minit )
Aktiviti 1
1.Guru meminta murid untuk membaca dan memahami puisi (sajak )
Aktiviti 2
·       Murid dipecahkan kepada tiga kumpulan. Murid berbincang tentang isi dan maksud sajak yang diberi

·       Murid mencatat isi-isi penting dan maksud sajak dalam kertas majung

·        Setiap kumpulan diminta untuk menyampaikan  isi-isi penting yang terkandung dalam  sajak secara lisan
KB: menjana idea,

BCB: menghurai,
Teknik perbincangan
KP: intrapersonal
BBB: kertas majung, komputer riba, projektor LCD

Nilai: bekerjsama
Sajak; Tanah Pusaka Tercinta
·       Menyampaikan sajak dengan sebutan dan intonasi yang betul


Langkah 3( 10 minit )
Aktiviti 1 
Kumpulan 1 – Murid membaca dan melafazkan puisi secara lisan
Kumpulan 2 – Murid diminta untuk mendeklamasikan sajak mengikut sebutan dan intonasi yang sesuai
Kumpulan 3 – Murid menyanyikan sajak tanpa muzik
Guru meminta murid menilai sebutan dan intonasi rakan mereka.
Guru memberikan ulasan mengenai aspek sebutan dan penyampaian sajak
Ilmu: PSK
KB: menjana idea
BCB: bacaan intensif,
Teknik mestamu
KP: interpersonal
Nilai: kesyukuran
BBB: komputer riba, Projektor LCD
Kosa kata:
toleransi, patriotisme,
setia
Ungkapan :
tumpahnya darahku, tidak akan berbelah bahagi, Suburkan patriotisme
 Ayat tunggal;
-Kita mesti setia kepada negara
Ayat majmuk:
-Kita mestilah bersyukur kerana hidup dalam negara yang aman dan tenteram
Langkah 4( 15 minit )
Aktiviti 1 (Aktiviti Penulisan)
Kumpulan 1 – Murid diminta berbincang dan membina 5 ayat tunggal berdasarkan gambar yang diberi guru.
Kumpulan 2 – Murid berbincang dan dikehendaki menulis 5 ayat majmuk berpandukan gambar yang ditunjukkan
Kumpulan 3 – Guru meminta murid membina 5 ayat yang lengkap berdasarkan perkataan yang disediakan..
KB: menjana idea, membuat kesimpulan

BCB: kemahiran menulis
Teknik perbincangan
KP: Intrapersonal
Nilai: Kebebasan
Rumusan Pelajaran
·       Kognitif –pentingnya taat kepada negara bagi menjamin perpaduan

Penutup (  5 minit)
Guru dan murid bersama-sama menyanyikan lagu  Cemerlang Gemilang Terbilang” dengan iringan muzik menerusi tayangan skrin(LCD)

Ilmu: Pendidikan Sivik dan Ke- warganegaraan -
KP: Muzik
BBB:  Video klip “Cemerlang Gemilang Terbilang”

Tapak web/Blog yang sesuai untuk pembelajaran

 http: //www.alambina.net/images/sintang_traditional.jpg

Ask Jeeves for Kids  ( www.ajkids.com  )

Discovery Channel  ( www.discovery.com  )

Family.com  ( family.Disney.com )

ePLAY   ( www.eplay.com  )

Family Education  ( www.familyeducation.com  )

Lefsfindout.com  ( www.lefsfindout.com  )

Educational World  (www.educational.world.com  )

Learn 2  (www.learn2.com )

Researh it  ( www.itools.com/researh-it/  )

TM school Online  ( www.tmsol.com.my  )


Enjin Pencari Bahan Pengajaran Bahasa Melayu


ENJIN PENCARI BAHAN BAHASA MELAYU

1. MENGGUNA WEB, VIDEO, AUDIO DAN IMEJ
  • Terdapat beberapa pembekal maklumat yang terdapat di internet sepertiYahoo, Google, MSN dan lain-lain.
  • Yahoo dan Google adalah enjin pencari yang selalu digunakan.
  • Kesemua pembekal maklumat internet memberikan perkhidmatan yang hampir sama iaitu bahan yang berelemenkan audio, video, teks, dan grafik.
  • Untuk melayari internet dengan menggunakan pelayar tertentu, pengguna perlu menaipkan alamat internet.
  • Kebiasaannya, apabila pengguna mengklik ikon internet, maka pengguna akan dibawa terus ke halaman yang telah disetkan secara semula jadi.
Contoh alamat pembekal maklumat internet:
  • Bahan video boleh juga didapati daripada Youtube dengan menaipkan www.youtube.com.
  • Setelah mendapatkan video yang diperlukan, anda perlu memuat turun video tersebut dengan menggunakan youtube downloader. Youtube down loader ini boleh dimuat turun secara percuma daripada internet.


2. MENGGUNAKAN KATA KUNCI, FRASA YANG SESUAI UNTUK MENDAPATKAN BAHAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU.

Untuk mendapatkan bahan daripada internet, anda harus :

  • Anda akan diberikan pilihan yang di dalamnya mengandungi perkataan “resepi” + “masakan”. Ini menjadikan pilihan anda menjadi terlalu banyak.
  • Sila gunakan perkataan dan frasa yang tepat untuk mendapatkan bahan seperti yang anda perlukan
  • Anda boleh mengurangkan pilihan anda dengan menggunakan tanda “ “ seperti “resepi
  • masakan”. Dengan berbuat begini, anda akan mengurangkan penyenaraian anda.
  • Setelah anda menemui apa yang diperlukan, anda perlu menyesuaikan isi kandungan yang berkenaan dengan hasil pembelajaran yang hendak dikuasai dalam sesuatu pengajaran.
  • Pastikan anda sentiasa merujuk kepada sukatan pelajaran Bahasa Melayu untuk memastikan anda tidak terpesong daripada hasil pembelajaran yang telah dirancangkan melalui Rancangan Tahunan dan Rancangan Pengajaran Seminggu.

3. MENYIMPAN BAHAN DALAM BENTUK ALAMAT INTERNET DAN KATALOG INTERNET
  • Untuk menyimpan bahan dengan menggunakan alamat internet, anda perlu mendapatkan halaman yang berkenaan terlebih dahulu. Lihat gambar rajah yang berikutnya.
  • Apabila telah menemui halaman yang berkaitan, sila klik kanan pada bahagian alamat tapak. Setelah diklik kanan, paparan arahan yang keluar dan sila klik copy.
  • Buka fail Word dan klik paste alamat tersebut ke atas fail yang berkenaan. Apabila ini dilakukan, alamat yang berkenaan akan dipindahkan ke dalam fail Word.
Tajuk
Peribahasa Melayu
URL
Sinopsis
Laman sesawang yang di keluarkan oleh Dewan Bahasa Dan Pustaka ini mengenai peribahasa Melayu yang di gunakan dalam sukatan pelajaran bagi sekolah menengah di
Malaysia. Laman sesawang ini menyenaraikan semua peribahasa.

  • Katalog alamat internet mempunyai perbezaan daripada alamat internet kerana katalog alamat internet, mempunyai tajuk, alamat laman, dan sinopsis.
  • Dengan menggunakan katalog alamat internet, anda dapat mengetahui isi kandungan laman berkenaan daripada sinopsis yang disertakan.
  • Sila sediakan kotak seperti yang di bawah ini:
Tajuk

URL

Sinopsis

ENJIN PENCARI &PENGGUNAAN INTERNET DALAM PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN BAHASA MELAYU


Apa itu ‘Enjin Pencari’
  • Merupakan software yang digunakan untuk mencari maklumat.
  • ‘Enjin Pencari’ dicipta pihak tertentu bagi mencari maklumat dengan meletakkan kata kunci pada ruang yang telah disediakan.
  • Kata kunci mestilah terdiri daripada perkataan yang ringkas atau sasaran maklumat yang kita dapatkan.
Tujuan dan Jenis Enjin Pencari
Tujuan (konteks pendidikan)
  • Mencari bahan pengajaran dan pembelajaran yang interaktif.
  • Memudahkan pengguna mencari maklumat yang diperlukan.

Jenis ‘enjin pencari’

Dimanakah enjin pencari boleh didapati?
Sedar atau tidak kita seringkali menggunakan enjin pencari untuk dapatkan maklumat.
Tempat yang selalu kita dapat lihat:
  • Internet
  • Komputer atau laptop (intranet)
  • Halaman dalam Microsoft Office Word
  • Halaman dalam internet
Cara mengkategorikan maklumat
  • Video
  • Gambar
  • Ruangan
  • Lagu
  • Multi
  • Permainan
  • Perniagaan
Bagaimana mendapatkan maklumat di internet?
  1. Mengenalpasti tajuk.
  2. Memilih kata kunci mengenai tajuk / bahan yang ingin dicari.
  3. Memilih enjin pencarian yang tepat.
  4. Menyemak kesesuaian maklumat/ bahan yang dijumpai. (cuba guna enjin pencari yang berlainan)
  5. Mengulangi proses pencarian sekiranya perlu.
1. Muat turun seperti biasa
2. Pengkategorian bahan berdasarkan kemahiran bahasa pada fail yang dibina